Swoją przygodę z nauką dr hab. Urszula Marcinkowska-Trimboli, prof. UJ rozpoczęła na Wydziale Biologii, przygotowując pracę dyplomową poświęconą cechom antropometrycznym głowy i twarzy u ludności Finlandii i Polski. Właśnie w Finlandii, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Turku rozpoczęła studia doktoranckie, otrzymując kilka lat później tytuł doktora z biologii ewolucyjnej i doboru płciowego człowieka i nagrodę za najlepszą pracę doktorską („Evolution and sources of individual variation in mate preferences in humans”). Uznając, że preferencje seksualne są ważnym czynnikiem wpływającym na nasze życie codzienne oraz na szereg podejmowanych przez nas decyzji (na przykład na wybór partnera, pierwsze wrażenie na temat nowo poznanej osoby, a także nasze wybory polityczne), profesor próbowała odpowiedzieć na pytanie, skąd właściwie bierze się zróżnicowanie preferencji wśród ludzi.
Już po uzyskaniu habilitacji nasza pracowniczka spędziła rok na amerykańskim Yale University, gdzie jako Visiting Scholar pracowała nad preferencjami seksualnymi i percepcją atrakcyjności i zdrowia. Jako profesor wizytujący wykładała także na Uniwersytecie Karola, w Liverpoolu i w Helsinkach. Jest laureatką m.in. NCN FUGA i Nagrody dla Wybitnych Naukowców MNiSW (2022) przyznawanej badaczom i badaczkom, którzy prowadzą badania naukowe na wysokim poziomie i mają na koncie imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu.
W rozmowie z nami przyznała, że gdyby mogła, sprawiłaby, żeby osoby na początkowych etapach kariery nie bały się: 1) nawiązywać nowych kontaktów w swojej i innych dyscyplinach, 2) odzywać się do interesujących ich naukowców, i 3) realizować projektów, które wydają się dla nich samych zbyt ambitne (bo na własnym przykładzie przekonała się, że zaskakująco często wszystko jednak się udaje).
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ