Dominika Rachwał pielęgniarka i studentka naszych studiów pielęgniarskich, zdobywczyni Queen Silvia Nursing Award

PAWEŁ JASNOWSKI: Zdobyła Pani bardzo prestiżową nagrodę w polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Nagroda została pomyślana jako forma odpowiedzi na jedno z największych wyzwań w skali globalnej – starzenie się naszych społeczeństw – poprzez generowanie innowacyjnych pomysłów dotyczących opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Czy jest to obszar, który zajmuje Panią od dawna, czy raczej wszystko potoczyło się samo i ogłoszenie kolejnej edycji konkursu stało się dla Pani impulsem do podjęcia namysłu i działań?

DOMINIKA RACHWAŁ: Z osobami starszymi jak i z opieką nad nimi mam do czynienia już przez dłuższy czas. W życiu codziennym, w trakcie studiów i podczas pracy zawodowej spotykam się z osobami starszymi, ich potrzebami oraz problemami. Wraz z upływającym czasem coraz bardziej upewniam się, że działanie na rzecz osób starszych to jest coś, co chciałabym robić w życiu. Także stworzenie pomysłu, który ma na celu pomóc starszym osobom nie jest nagłym impulsem, a szczerą chęcią działania. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że mój pomysł został doceniony i odbiorę nagrodę od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji, która od wielu lat wspiera pielęgniarki opiekujące się osobami starszymi i cierpiącymi na demencję.

JASNOWSKI: Może nam Pani opisać pokrótce swój (zwycięski) projekt?

RACHWAŁ: „Odkryj świat na nowo!” to projekt mający na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją. Projekt polega na stworzeniu multisensorycznych paneli, które zawierałby wiele elementów obejmujących nie tylko różne faktury i kolory, ale także części przypominające o funkcjonowaniu w życiu codziennym, jak np. klawisze telefonu, sztućce, warzywa, owoce, kalendarz, liczby, litery. Pacjent dzięki temu rozwiązaniu mógłby stymulować umiejętności w zakresie wykonywania czynności dnia codziennego. Panele mogłyby być również wykorzystane w celu redukcji lęku i stresu poprzez stymulacje różnorodnymi fakturami oraz kolorami. Moduły byłyby wymienne z możliwością indywidualnego doboru dla danego pacjenta. Ten innowacyjny pomysł umożliwi seniorom poznawanie świata na nowo oraz redukcję negatywnych emocji.

JASNOWSKI: Laureaci otrzymują stypendium w wysokości 6000 euro, ale także staż, podczas którego można zdobyć cenne doświadczenie i kontakty przydatne podczas rozwijania przyszłej kariery. Czy planuje Pani dalszy rozwój w tym obszarze? Jakie są Pani plany po ukończeniu studiów?

RACHWAŁ: Planuję dalszy rozwój w tym obszarze, zarówno naukowo jak i w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych pomysłów. Realizacja projektu zapewne będzie czasochłonna, dlatego jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć co będę robić po studiach, ale jestem bardzo pozytywnie nastawiona. Fundacja Medicover, która jest organizatorem konkursu Queen Silvia Nursing Award w Polsce, wspiera mnie w realizacji pomysłu, dlatego też wierzę, że się uda.

JASNOWSKI: Czym jest dla Pani osobiście praca pielęgniarki?

RACHWAŁ: Praca pielęgniarki jest dla mnie zarówno satysfakcją jak i wyzwaniem. Codziennie spotykam się z różnorodnymi sytuacjami, trzeba być gotowym na wszystko. Osobiście w pracy czuję się spełniona i wiem, że jest to coś, co chciałabym w życiu robić. Pielęgniarstwo samo w sobie oferuje szeroki wachlarz możliwości, co jest dla mnie ogromną korzyścią i szansą na rozwój.

JASNOWSKI: Pani przygoda ze studiami na naszym Wydziale powoli dobiega końca. Jak Pani ocenia to doświadczenie? Co było dla Pani najbardziej inspirujące?

RACHWAŁ: Studia nie są łatwe, ponieważ obejmują szeroki zakres wiedzy i umiejętności do zdobycia, ale uważam, że bardzo dobrze zostałam tutaj przygotowana do rozpoczęcia zawodu. Poznałam wiele wspaniałych osób zarówno wśród studentów jak i prowadzących, którzy niejednokrotnie byli dla mnie inspiracją.

JASNOWSKI: Jakich rad udzieliłaby Pani osobom, które dopiero zaczynają studia pielęgniarskie?

RACHWAŁ: Nie będzie łatwo, ale satysfakcja zawodowa jaka przychodzi później wynagradza wszystko.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


Powrót