Z okazji Dni Jana Pawła II, 8 listopada 2017 r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, odbył się koncert poświęcony s. Magdalenie Marii Epstein – pionierce pielęgniarstwa w Polsce. Wystąpili wspaniali muzycy i aktorzy m.in. Jerzy Trela, Kaja Danczowska, Marcin Wolak oraz Orkiestra Kameralna i Chór Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego.
Natomiast 9 listopada w Kapitularzu Bazyliki Trójcy Świętej w Krakowie, odbyła się konferencja, której motywem przewodnim był temat „Geniusz kobiecy drogą do świętości. Służebnica Boża Siostra Magdalena Maria Epstein OP i kobiety jej epoki w posłudze chorym i potrzebującym.” Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z życiem i działalnością Florence Nightingale, Cecily Sanders, Marii Epstein, Hanny Chrzanowskiej i Stanisławy Leszczyńskiej, które łączyło miłość do bliźniego, chęć ulżenia i niesienia pomocy ludziom chorym i umierającym, podniesienie znaczenia i godności osób ich pielęgnujących oraz świadomość konieczności kształcenia wykwalifikowanych, zawodowych pielęgniarek. Postać bohaterki konferencji s. Magdaleny Marii Epstein przybliżyły mgr Maria Ogarek z Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału nauk o Zdrowiu UJ CM oraz Bożena Weber, autorka książek poświęconych s. Epstein.
Maria Epstein urodziła się w 1875 r. w Pilicy w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Prawie całe swe życie spędziła w Krakowie. Od 20. roku życia działała w sekcji Panien Ekonomek Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Była wizjonerką nowoczesnej opieki nad chorymi, opierającej się na pracy nie tylko ludzi miłosiernych, lecz i stosownie wykształconych. Owocem tego przekonania była założona w 1911 r. i kierowana przez nią Szkoła Zawodowych Pielęgniarek, pierwsza placówka tego typu na ziemiach polskich. Rozwinięciem tej działalności było założenie w 1925 r. Szkoły Pielęgniarek i Higienistek przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Siostra Epstein zmarła w 1947 r. w krakowskim klasztorze dominikanek, a 10 lat temu zakończył się na szczeblu diecezjalnym jej proces beatyfikacyjny rozpoczęty w 2004 r.
Obydwa wydarzenia objął swym patronatem Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum.