Festiwal Nauki i Sztuki 2017

W dniach 25 – 27 maja br. w Krakowie odbył się po raz siedemnasty Festiwal Nauki i Sztuki. Na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum można było spotkać się ze specjalistami m.in. z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa oraz ratownictwa medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM. Podczas tego wydarzenia goście mogli uzyskać porady położnej i pielęgniarki w zakresie ciąży i porodu, pielęgnacji noworodka, promocji karmienia piersią, jak również profilaktyki niektórych chorób. Dzieci i młodzież mieli okazję uczestniczyć w pokazach ratownictwa medycznego, wykonać masaż serca, jak również zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. W tym roku poza tradycyjnymi prezentacjami poszczególnych dziedzin nauk medycznych można było również wysłuchać wykładów dedykowanych gościom Festiwalu. „Co tkwi w kropli krwi? Krew – jej składniki i funkcje.”, „Jeden dzień z życia chirurga.”, „Skąd biorą się radość, złość i smutek.”, „Gdzie szukać pożytecznych bakterii.”, „Zasady zdrowego odżywiania.”, „Smog czy jest się czego bać?”, „Pasożyty a żywność”, „Jak podzielić się życiem…” i wiele innych. Głównymi odbiorcami tych wykładów były dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i licealna. W ostatni dzień Festiwalu odbyły się wykłady dla mieszkańców Krakowa zaprezentowane przez poszczególne jednostki Collegium Medicum w tym wykład pt. „Ergonomia pracy i nauki, czyli jak optymalnie przystosować najbliższe otoczenie, aby Twoje ciało było Ci wdzięczne” zaprezentowany przez Instytut Fizjoterapii UJ CM.