Podział subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

780.020.15.2023

Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu
Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum

z dnia  13.06.2023 roku

w sprawie: podziału subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w części przeznaczonej na projekty badawcze w roku 2023

Szanowni Państwo,

w ślad za podpisanym w dniu 7 czerwca br. prowizorium podziału subwencji badawczej na rok 2023, Władze Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum podjęły decyzję o  podziale środków na tzw. projekty własne Uczelni realizowane przez pracowników Wydziału.

Tegoroczny podział środków na poszczególne Jednostki wewnętrzne Wydziału Nauk o Zdrowiu odbył się w oparciu o Regulamin przyznawania oraz rozliczania środków finansowych pochodzących z subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego z dnia 28 sierpnia 2019 roku oraz następujące kryteria:

1. 80% budżetu Wydziału to tzw. składnik publikacyjny – pula tych środków została podzielona na poszczególne Jednostki Wydziału w oparciu o wynik analizy bibliometrycznej dorobku naukowego pracowników za okres czterech lat 2018-2021, przygotowanej przez Oddział Informacji Naukowej Biblioteki Medycznej na podstawie bazy danych Publikacje pracowników UJ CM;
  2. 10% środków wydzielonych z budżetu Wydziału stanowił składnik wielkości poszczególnych Jednostek, czyli liczby pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych zatrudnionych na dzień 31.12.2021 r.;
  3. pozostałe 10% stanowił składnik projektowy i został podzielony na Jednostki, które
    w okresie 4 lat poprzedzających rok przyznania subwencji (2018-2021) pozyskały granty krajowe i międzynarodowe.

W oparciu o powyższy algorytm, mając na uwadze zgłoszone zapotrzebowanie finansowe, dla każdej Jednostki organizacyjnej Wydziału Nauk o Zdrowiu została wyliczona kwota, która stanowić będzie budżet Jednostki będący w dyspozycji jej Kierownika. W ramach posiadanego budżetu Kierownicy Jednostek podejmą decyzję o finansowaniu wniosków na badania własne zgłoszone w Jednostce, a część środków pozostawią do swojej dyspozycji, jako tzw. rezerwę Jednostki.

Pragnę Państwu przypomnieć, że od ubiegłego roku wprowadzone zostały ograniczenia czasowe na korzystanie ze środków z rezerw Jednostek i obowiązuje dwuletni tryb ich wydatkowania. Oznacza to, że środki pozostające na rezerwach z podziału z roku 2022, będą do Państwa dyspozycji do końca bieżącego roku, natomiast środki z aktualnego podziału będą mogły być wydatkowane do końca 2024 roku.

Podział środków, analogicznie do lat poprzednich, dokonywany będzie za pośrednictwem aplikacji DotStat pod adresem: https://dotstat.cm-uj.krakow.pl/, o czym Kierowników Jednostek zawiadomi Dział Nauki UJ CM odrębnym komunikatem.

Informuję, iż system DotStat automatycznie zablokuje możliwość przydzielenia finansowania osobom zaliczonym do N0, jak również osobom, które nie złożyły w UJ CM zgody na zaliczenie do liczby N.

Zachęcam Państwa do analizy zgłoszonych w Jednostce wniosków, aby przydzielając finansowanie mieć na uwadze wspieranie projektów z obszaru priorytetowych tematów Jednostki oraz tych stanowiących oparcie dla grantów zewnętrznych realizowanych lub planowanych do realizacji przez Jednostkę.

W przypadku pytań merytorycznych dotyczących tegorocznego podziału środków zachęcam do kontaktu z Prodziekanem ds. rozwoju naukowego – dr hab. Marcinem Waligórą, prof. UJ, natomiast w sprawach administracyjnych proszę o kontakt z Panią Alicją Rybką z Zespołu ds. Badań Własnych Uczelni, Działu Nauki UJ CM, tel.  512-749-400, alicja.rybka@uj.edu.pl.

Z wyrazami szacunku,

dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ