Ratowniczki medyczne naszego wydziału najlepsze w Polsce!!!

Studentki Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM: Małgorzata Gondek, Aneta Hyży, Magdalena Augustyn  zajęły pierwsze miejsce w VIII Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. W zawodach brało udział 25 zespołów reprezentujących uczelnie z całej Polski. Miejsce drugie przypadło Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi, a na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z 7 zadaniami. W każdym z nich można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, co krakowskiemu zespołowi udało się aż dwukrotnie. Oceniane zespoły udzielały pomocy w symulowanych zdarzeniach medycznych. Tegoroczne zadania zdominowała pediatria. Już w trakcie pierwszego z nich zawodnicy musieli zmierzyć się z resuscytacją „świeżorodka”. Na dalszym etapie działań pojawił się przypadek dziecka z anafilaksją oraz zatrzymanie krążenia u dziecka z wadą serca. W pozostałych zadaniach zawodnicy udzielali pomocy kobiecie ciężarnej, poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym oraz wdrażali prawidłowe postępowanie w ataku częstoskurczu. Wyzwaniem dla zespołów było zadanie, w którym pomocy udzielano dwóm poszkodowanym jednocześnie. W trakcie zawodów, prócz konkurencji opierających się na symulacji wysokiej wierności, nie zabrakło też testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną wszystkich członków zespołu.

Jako, że organizacja kolejnej edycji zawodów zwyczajowo przypada zwycięzcom, gospodarzem IX Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym będzie Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!